Związki wyznaniowe to organizacje religijne, które skupiają ludzi o podobnych przekonaniach religijnych. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, funkcjonuje wiele różnych związków wyznaniowych, które różnią się od siebie nauczaniem, praktykami religijnymi oraz organizacją.
Związki wyznaniowe mogą mieć różne cele, takie jak organizowanie praktyk religijnych, działalność charytatywna, edukacja i szerzenie swoich nauk. W Polsce wszystkie związki wyznaniowe mają prawo do działania, a ich status reguluje Konstytucja oraz Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania dodatkowo Ustawa o stosunku państwa do kościoła i kilka innych ustaw.
Dom zakonny czyli miejsce, w którym mieszkają i pracują osoby zakonne, np. siostry zakonne lub zakonnicy. Takie domy są często związane z określonym zgromadzeniem zakonnym i pełnią różne funkcje, takie jak działalność edukacyjna, charytatywna czy duszpasterska .
I. Związki wyznaniowe / Domy zakonne:
Związki wyznaniowe/Domy zakonne realizują swoje cele na różne sposoby, w zależności od ich tradycji, wartości i misji.
Związki wyznaniowe/Domy zakonne finansują swoje cele na różne sposoby, poprzez różnego rodzaju aktywności. Można je podzielić na 3 grupy aktywności:
Niegospodarcza działalność statutowa (udzielamy informacji o tej formie działalności / aktywności i pomagamy w stworzeniu przepisów wewnętrznych pomagających tą aktywność związków wyznaniowych usystematyzować)
Niegospodarcza działalność NIEstatutowa, nazywana również: działalnością niegospdoarczą inną niż niegospodarcza działalność statutowa (udzielamy informacji o tej formie działalności / aktywności)
Działalność gospodarcza (udzielamy informacji o tej formie działalności, oraz prowadzimy kompleksową obsługę Rachunkowo-Podatkową Domów zakonnych i małych Związków wyznaniowych)
II. Osoby duchowne:
Zgłaszanie do ZUS i wyrejestrowywanie osób duchownych z ZUS
Wyliczenie składek ZUS finansowanych z Funduszu Kościelnego
Wyliczenie składek ZUS finansowanych przez osoby duchowne
Sporządzanie i wysyłanie za osoby duchowne comiesięcznej deklaracji do ZUS
Informowanie o wiadomościach przekazywanych przez ZUS
Informowanie o zobowiązaniach wobec ZUS i terminie płatności drogą e-mail, telefonicznie lub osobiście